piątek, 11 lutego 2011

Promocja książki "Bieda. Przewodnik dla dzieci"



Biblioteka Miejska w Cieszynie i Świetlica Krytyki Politycznej Na Granicy" serdecznie zaprasza na promocję książki "Bieda. Przewodnik dla dzieci", która odbędzie się w sobotę, 14 lutego o godz. 16:00 w Bibliotece Miejskiej (ul. Głęboka 15, Cieszyn)
Gośćmi spotkania będą Hanna Gill- Piątek i Joanna Wowrzeczka- Warczok.
Prowadzenie: Jakub Bożek



W naszym pierwszym małym przewodniku tłumaczymy, skąd bierze się bieda i co z niej wynika. Opowiadamy o jej konsekwencjach w szkole i w domu, przedstawiamy mity związane z ubóstwem i pokazujemy, jak można je zwalczać. W tę niełatwą, choć potrzebną podróż, dzieci zostaną zabrane przez Hannę Gill-Piątek i Henrykę Krzywonos.

Bieda to nie jest tylko brak pieniędzy. Wiąże się z nią dużo gorszych rzeczy. Wstyd, że nie mam tego, co inni. Złość i poczucie poniżenia, kiedy porównuję się z rówieśnikami. Przecież ich rodzice kupują im drogie prezenty, którymi lubią się chwalić przed całą klasą. Pewnie czujesz, jakie to musi być trudne. A przecież ubóstwo nie jest nigdy winą dziecka.

AUTORKI

Hanna Gill-Piątek - działaczka społeczna i polityczna. W latach 2005-2008 liderka lokalnych stowarzyszeń warszawskich walczących o niewprowadzanie tras ekspresowych w gęsto zabudowane osiedla. Razem z mężem Tomaszem Piątkiem współzałożycielka Obywatelskiego Forum Dostępu do Książki (2010). Pracuje zawodowo jako graficzka, art directorka i brand managerka. Jest matką 15-letniego Martyna. Współpracuje z Krytyką Polityczną.

Henryka Krzywonos - uczestniczka i organizatorka gdańskich strajków w 1980 roku, sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych. Jej słowa „ten tramwaj dalej nie pojedzie”, wypowiedziane 15 sierpnia 1980 roku do pasażerów, rozpoczęły strajk komunikacji w Gdańsku. Przez wiele lat prowadziła rodzinny dom dziecka, założyła fundację pomagającą rodzinom w potrzebie. Na Kongresie Kobiet w 2009 roku otrzymała tytuł Polki Dwudziestolecia.

Anna Pluta - studentka grafiki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (dyplom licencjacki 2010). Od 2009 współorganizatorka Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie.

Spotkanie wokół przewodnika nieturystycznego "Islandia"

W sobotę 12 lutego 2011 o godz. 18:00 Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" zaprasza na spotkanie wokół książki "Islandia. Przewodnik nieturystyczny".

Spotkanie dotyczące kultury, modeli socjoekonomicznych oraz postrzegania naszych europejskich sąsiadów poprowadzi Magdalena Magdziarz. O Islandii opowie Jakub Bożek.

Mieszkańcy Islandii nie noszą nazwisk, więc w książce telefonicznej znajdziesz ułożone alfabetycznie imiona. Althing, islandzki parlament, wygląda jak mały domek, a w jego pobliżu sprzedają ponoć najlepsze na świecie hot dogi. Islandczycy jadają gnijącego rekina i kryją się przed wybuchami wulkanów. Jako pierwsi mieli panią premier lesbijkę, która dokonała coming outu. I jako pierwsi musieli ogłosić bankructwo z powodu kryzysu na rynkach finansowych.
Islandia to również kraj o niezwykle bogatej kulturze. Muzyka—Björk i Sigur Rós, filmy—Nói albínói i 101 Reykjavíka, a także teatr i literatura. Jakim cudem ludzie na tej małej wyspie są tak twórczy i utalentowani?